Sporządzanie wypisów, odpisów i wyciągów
Jedną z czynności notarialnych uregulowaną w art. 109- 112 Ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie (Dz. U. 1991 Nr 22 poz. 91) jest sporządzanie wypisów, odpisów i wyciągów dokumentów Zgodnie z art. 109 wyżej powołanej ustawy – wypis ma moc prawną oryginału.
Notariusz może wydać dowolną ilość wypisów aktu notarialnego:
- stronom aktu;
- osobom, dla których zastrzeżono w akcie prawo otrzymania wypisu;
- następcom prawnym w/w osób;
- innym osobom, w przypadku wyrażenie zgody przez strony, bądź na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu okręgowego.
Wypis jest dosłownym powtórzeniem oryginału, nie zawiera jednak poprawek dokonanych na oryginale. W nagłówku zaznacza się, że dokument jest wypisem, a na końcu- komu i kiedy go wydano.
Odpisy i wyciągi sporządza się z innych dokumentów niż akt notarialny. Odpis odzwierciedla całą treść oryginału, wyciąg tylko jego część. Notarialnie poświadczone odpisy i wyciągi mają moc oryginału.
W przypadkach przewidzianych w ustawach notariusz przesyła informacje pisemne o sporządzonych dokumentach i wypisach sądom i innych organom państwowym.
Opłata za sporządzenie wypisu, odpisu lub wyciągu z akt notarialnych lub innego dokumentu wynikająca z Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (Dz. U.2013 poz. 237) wynosi 6 zł za każdą rozpoczętą stronę +23 % VAT.