Poświadczanie własnoręczności podpisu
Przy dokonywaniu niektórych czynności prawnych istnieje potrzeba lub obowiązek wylegitymowania się poświadczonymi dokumentami lub dokonania czynności prawnej w szczególnej formie, np. z poświadczeniem przez notariusza własnoręczności podpisu na dokumencie. W tym celu należy notariuszowi przedstawić dowód stwierdzający tożsamość (dowód osobisty lub paszport) podpisującego dokument. Podpis może być złożony w obecności notariusza, który to potwierdzi. Podpis może być złożony wcześniej. Wtedy osoba podpisana na dokumencie powinna uznać przed notariuszem własnoręczność swojego podpisu, co notariusz zaznacza w treści tzw. „klauzuli poświadczeniowej”. Poświadczenie własnoręczności podpisu powinno zawierać:
- datę i miejsce jego sporządzenia,
- oznaczenie kancelarii,
- podpis notariusza,
- pieczęć notariusza.
Fakultatywnie poświadczenie może zawierać godzinę i minutę dokonania czynności notarialnej.
Forma pisemna z podpisem notarialnie poświadczonym to jedna z form szczególnych dokumentu wymagana m. in. dla: pełnomocnictw do określonych czynności prawnych, umów zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, umów zbycia przedsiębiorstwa, oświadczeń o charakterze majątkowym lub niemajątkowym, wzorów podpisów członków organów osób prawnych (spółek, fundacji).
Opłaty związane z poświadczaniem własnoręczności podpisu
Poświadczenie własnoręczności podpisu podlega opłacie notarialnej w wysokości:
- na dokumentach, jeżeli przedmiot jest oznaczony sumą pieniężną – 1/10 maksymalnej stawki, jaka należałaby się, gdyby dokument sporządzono w formie aktu notarialnego, nie więcej jednak niż 300 zł + 23% VAT,
- na pełnomocnictwach i innych dokumentach – 20 zł + 23% VAT (za jeden podpis).